Za osebo z demenco je značilno, da pogosto pripoveduje iste zgodbe in ponavlja ista vprašanja. Ne najde pravih besed, napačno poimenuje stvari in osebe. Govori o dogodkih, ki niso resnični. Dobro se spomni daljne preteklosti, ne spomni pa se dogajanja izpred nekaj ur.
V nadaljevanju si preberite nekaj osnovnih nasvetov za lažjo komunikacijo:
- Pri pogovoru z osebo z demenco poskrbite za mirno in prijetno ozračje. Odstranite vse moteče dejavnike (TV, radio in mobitel).
- Ko stopite v stik z osebo vedno povejte svoje ime. Tudi njo kličite z imenom ali vzdevkom, ki ga je vajena.
- Če je mogoče sedite nasproti nje in jo primite za roko. Vzpostavite očesni stik, bodite umirjeni in sproščeni. Bodite pozorni na vaš izraz na obrazu, saj se oseba z demenco odzivajo na obrazno mimiko. Delujte razumevajoče in izrazite skrb za njene težave. Spodbujajte smeh in sproščenost.
- Govorite počasi in razločno. Stavki naj bodo kratki in preprosti. Uporabljajte vprašanja, ki zahtevajo odgovor »da« ali »ne«. Lahko si pomagate s slikami in albumi.
- Izbirajte znane vsebine pogovora in osebe z demenco ne prepričujte, da je njena trditev napačna.
- Ko govorne sposobnosti upadejo ne uporabljate več vprašanj, ki vsebujejo ZAKAJ. Oseba ne bo znala odgovoriti in jo lahko zaradi tega postavimo v neprijeten položaj.
Poleg zgoraj omenjenih nasvetov v komunikacijo vključite dotik, ki pomirja strah, razburjenje in čustvene težave.